Cambridge News ‘pranoi vrasjen anonime të John F Kenedy”

13:17 | 27 Tetor 2017

Një gazetë britanike lokale mori një telefonatë anonime rreth “disa lajmeve të mëdha” në SHBA, pak përpara se Presidenti John F Kennedy të vritet, sipas dokumenteve, transmeton arbresh.info.

Një memorandum i datës 26 nëntor 1963 tha se thirrja u bë në Lajmërimin e Kembrixhit në orën 18:05 GMT më 22 nëntor 1963.

Kjo ishte 25 minuta para se Kennedy u qëllua në Dallas, Texas, raporton BBC.

Një kopje e memorandumit u lirua nga Arkivat Kombëtare në SHBA në korrik, por nuk ishte raportuar.

Ajo u zbulua përsëri kur grupi i fundit i dokumenteve që lidhen me vrasjen u liruan të enjten.

‘Tingulli dhe besnikëria’

Dokumenti, nga zëvendës drejtori i FBI James Angleton drejtorit, J Edgar Hoover, tha se Shërbimi Britanik i Sigurimit (MI5) kishte raportuar se thirrja i ishte bërë gazetarit të lartë të gazetës.

Memorandumi lexoi: “Thirrësi tha vetëm se gazetari i Lajmeve të Cambridge News duhet të thërrasë Ambasadën Amerikane në Londër për disa lajme të mëdha dhe më pas të mbyllet.

“Pas fjalës së vdekjes së Presidentit, gazetari informoi policinë e Kembrixhit për thirrjen anonime dhe policia informoi MI5.”

“Pika e rëndësishme është se thirrja u bë, sipas llogaritjeve të MI5, rreth 25 minuta para se të qëllohej  Presidenti.”

“Gazetari i Kembrixhit nuk kishte marrë asnjëherë një thirrje të tillë, dhe MI5 deklaron se ai është i njohur për ta si një person i shëndoshë dhe besnik pa të dhëna sigurie”.

Memoransumi  shtoi se thirrje të ngjashme anonime telefonike “me një natyrë të cuditshme të rastësishme” ishin pranuar nga njerëz në Britani të Madhe gjatë vitit të kaluar, “veçanërisht në lidhje me rastin e Dr Ward” – potencialisht një referencë ndaj Dr Stephen Ward, një nga figurat qendrore në aferën Profumo.

Stafi aktual në Cambridge News tha se nuk e dinin se kush e mori thirrjen, por ata po flisnin me njerëz që punonin atje në vitet 1960 për të gjetur.

Reporterja Anna Savva tha se dëgjimi për këtë ishte “krejtësisht i ulur”.

“Do të kishte qenë njohja e zakonshme në zyrë që mori thirrjen, por ne nuk kemi asgjë në arkivin tonë – këtu nuk kemi askush që e di emrin e personit që e mori thirrjen”, tha ajo.

Në një video të postuar në faqen e internetit të gazetës, kryeredaktori Chris Elliott, tha “askush nuk ka qenë kurrë në gjendje të përcaktojë nëse kjo thirrje është bërë në të vërtetë”, por fakti që kjo mund të ishte bërë erdhi në dritë në vitet 1980.

“Një avokat i Londrës, Michael Eddowes, filloi të hetojë një dokument që e gjeti të dyshuar nga CIA,” tha ai.

“Në atë dokument u përmend një thirrje që ishte bërë në lajmet e Cambridge News duke paralajmëruar se diçka e madhe do të ndodhte …

“Ne nuk e dimë nëse kjo thirrje është bërë ndonjëherë, nuk e dimë se cili gazetar e mori thirrjen dhe nuk e dimë se cila arsye ndoshta do të kishte qenë për të gjithë që të thërrisnin një gazetë në Kembrixh për këtë”.

Elliott tha se zoti Eddowes, i cili vdiq në vitin 1992, ishte “i bindur se kishte një lloj komploti” dhe thirrja mund të ishte nga një numër i bërë gazetave dhe mediave të tjera për të nxitur idenë se kishte një komplot për të vrarë presidentin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara