Ambasadori gjerman Ditman flet për rrjedhën e dialogut Kosovë-Serbi

14:13 | 3 Tetor 2017

Korniza negociuese e BE-së parashikon se Prishtina dhe Beogradi duhet të jenë gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve dhe të hyjnë në dialog me një marrëveshje ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e këtyre marrëdhënieve, thotë ambasadori gjerman në Beograd, Aksel Ditman duke theksuar se kjo është arsyeja pse ai mbështet idenë e presidentit serb, Aleksander Vuçiq për dialog të brendshëm, transmeton Indeksonline.

“Çështja e rëndësishme në lidhje me të gjithë shoqërinë e një vendi që kërkojnë diskutim, sidomos kur bëhet fjalë për tema të vështira. Prandaj, unë mendoj se është përfshirja është e lavdërueshme në një dialog të tillë të hapur që synon gjetjen e zgjidhjeve të interesit kombëtar dhe rajonal”, ka thënë Ditman.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara