KFOR-i i pranishëm në Jarinjë, situatë e qetë edhe në ditën e nëntë të bllokadës

15:08 | 28 Shtator 2021 | Vlora Selimi

Flamuri që tregon Asociacionin e Komunave Serbe e kamionët e mbushur më zhvar, protestues të ulur janë në të njëjtin vend e në të njëjtat tenda.

E vetmja çka e ndryshon këtë pamje në ditën e nëntë në Jarinjë, janë monitorimi i KFOR-it polak të cilët tash e dy ditë po monitorojnë nga aftër gjendjen në këtë pjesë të Mitrovicës.

E rruga deri të pika kryesore ku përballë njëri tjetrit qëndrojnë protestuesit serbë dhe njësia speciale është vështirë e kaluar edhe për këmbësor, raporton arbresh.info.

Kjo është dita e nëntë ku protestuesi, serbë po i rezistojnë edhe shiut e kohës se ftohtë të cilët po qëndrojnë ditë e nate në këtë pikë.

Krejt kjo bllokadë që ka ardhur nga vendimi i Qeverisë së Kosovës pas vendosjes së reciprocitetit për vetura që hyjnë nga Serbia.

Janë ndërkombëtarët ata që tash e disa ditë po kërkojnë nga Kosova dhe Serbia që kjo gjendje të ndryshoj në mënyrë që Mos të ketë probleme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara