Theu rekordin botëror ‘Guinness’, pret thonjtë pas gati 30 vjetësh

09:03 | 8 Prill 2021

Ayanna Williams nga Houston theu rekordin botëror Guinness për thonjtë më të gjatë në botë në 2017, kur i’a matën gati 6 metra të gjatë. Iu deshën më shumë se dy shishe manikyr dhe 20 orë për të bërë manikyrin e saj atëherë.

Para se t’i priste gjatë fundjavës, ajo bëri një matje përfundimtare që rezultoi se ishin mbi 7 metra të gjatë. Për atë manikyr u deshën tre deri në katër shishe manikyr gjatë disa ditësh, transmeton arbresh.info

Williams e kreu detyrën e saj në një zyrë të dermatologjisë në Fort Worth, Texas, ku një mjet elektrik rrotullues u përdor për prerjen e saj të parë të thonjve që nga fillimi i viteve 1990.

“Me ose pa thonjtë e mi, unë do të jem akoma mbretëresha”, tha Williams, sipas Guinness. “Thonjtë e mi nuk më bëjnë, unë bëj thonjtë e mi!”

Williams tha se ajo planifikon të rritë thonjtë e saj vetëm rreth 1 metër sipas Ripley’s Believe It or Not!, E cila do të shfaqë thonjtë e saj të shkurtuar në muzeun e saj në Orlando, Florida.

Deri më tani, Williams nuk ishte në gjendje të bënte disa aktivitete, të tilla si larja e enëve dhe vendosja e çarçafëve në një shtrat. Ajo tha se qëllimi i saj i ri është të inkurajojë entuziastin tjetër të thonjve që bëjnë histori të shkojë për një titull Guiness World Records.

Rekordi për thonjtë më të gjatë ndonjëherë në një palë duar të femrës ende i përket Lee Redmond, e cila filloi t’i rritë ato në vitin 1979. Ata arritën një gjatësi prej 8.5 metrash, por Redmond i humbi ato në një aksident automobilistik në 2009, sipas regjistrimeve të Guinness World./Cnn/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara