Google ADS

Shkencëtarët zbuluan një teknikë për trajtimin e lemzës që funksionon në 100 për qind të rasteve

23:20 | 7 Korrik 2024
E.H

Lemza mund të jetë një fenomen i pakëndshëm, sidomos kur jemi në shoqëri, dhe nganjëherë ndjejmë se nuk mund ta heqim lemzën pa marrë parasysh sa ujë pimë apo sa kohë e mbajmë frymën.

Ata që vuajnë nga lemza tani mund të marrin frymë të lehtësuar pasi shkencëtarët kanë zbuluar një metodë që përfshin vetëm katër hapa. Siç pretendojnë ata, funksionon në 100 për qind të rasteve, shkruan Unilad.

Hapi 1: Nxirreni frymën plotësisht, zbrazni mushkëritë tuaja.

Hapi 2: Merrni frymë thellë dhe mbajeni për disa sekonda.

Hapi 3: Pa nxjerrë frymën, merrni sërish frymë, pastaj mbajeni për disa sekonda.

Hapi 4: Përsëriteni hapin e tretë.

Lemza shkakton kontraktime të pavetëdijshme dhe të shpejta të diafragmës dhe muskujve ndër brinjë që zgjerojnë mushkëritë për frymëmarrje./abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale