Pinguini mbush 41 vjeç, hyn në Guinness

10:54 | 30 Tetor 2020

Pinguini femër që njihet me emrin Olde dhe që jeton në kopshtin zoologjik në qytetin Odense të Danimarkës ka hyrë në librin e rekordeve të Guinness pasi mbushi 41 vjeç.

Ajo është pinguini më i vjetër në botë, transmeton portal arbresh.info

Speciet, të cilat vijnë nga Antarktida dhe ishujt përreth, zakonisht jetojnë vetëm tridhjetë vjet.

I gjithë kopshti zoologjik është krenar me Olde, për të cilën thonë se është e qetë dhe paqësore.

Për shkak të moshës së saj, Olde tani ka një trajtim pak më të ndryshëm në krahasim me pinguinët e tjerë, kështu që peshku shërbehet veçmas në mënyrë që ajo të mos duhet ta ndajë atë me pinguinët e rinj./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara