Pas sa vitesh do të zbulojmë se ku ndodhen alienët

01:38 | 11 Shkurt 2018

Një grup shkencëtarësh të NASA-s pretendon se brenda 20 viteve të ardhshme, do të mund të zbulohet nëse jemi të vetëm apo jo në univers.

Shkencëtarët vazhdimisht po zbulojnë planete që mund të jenë të banueshme nga alienët.

Kur Plutoni u zbulua në vitin 1930 u konsiderua diçka e jashtëzakonshme për shkencën, mirëpo sot, edhe për shkak të zhvillimeve teknologjike, zbulohen me qindra dhe mijëra planete në sisteme të tjera yjore.

Me përdorimin e teknologjisë më të lartë, në ditët e sotme janë zbuluar rreth 3,500 planete që mund të jenë si Toka.

Të mërkurën u zbulua një planet, 11 vite dritë larg dhe konsiderohet si vendi më i përshtatshëm për zhvillimin e jetës aliene.

Shkencëtarët e NASA-s mendojnë se vendet ku mund të gjenden alienët janë hëna akullnajore Encedalu e Saturnit dhe hëna akullnajore Europa e Jupiterit.

Ata janë aq të bindur se në hënën Europa ka diçka, sa kanë dërguar një anije kozmike për të vërtetuar nëse ka jetë aliene në liqenet e saj akullnajore./syri/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara