Njihuni me majmunët që dinë të notojnë

23:41 | 5 Tetor 2017

Majmunët feçkë kanë një tipar të pazakonshëm, të cilat nuk i kanë majmunët e tjerë.

Ata mund të notojnë.

Duke përdorur gishtërinjtë e tyre, ata janë në gjendje për të notuar, t’u shpëtojnë shpejt grabitqarëve dhe mund të gjejnë ushqim në lumenj, të kalojnë atë dhe të kërkojnë ushqim në anën tjetër të lumit.

Ky lloj i majmunëve rreshtohen në grupin e kafshëve të rrezikuara nga zhdukja, pasi që në tërë botën kanë mbetur vetëm 7000 të tilla, shkaku i gjuetisë nga njerëzit.

Shikojeni videon e mëposhtme dhe njihuni me këtë specie të veçantë majmunësh./arbresh.info/

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=DfU7tTn2XF8]

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara