Amerika jugore po kërcënohet nga zvarraniket e pangopur

14:40 | 3 Gusht 2018

Një grup hardhucash të Amerikës Jugore që mund të rriten deri në 1.2 metra, kanë krijuar një shtëpi në Florida pasi u sollën në Shtetet e Bashkuara si kafshë shtëpiake dhe zvarraniket mund të fillojnë një marshim të pangopur në të gjithë Jugun e SHBA-së sipas një studimi të ri.

Këta zvarranikë, të cilat aktualisht jetojnë në dy koloni të mëdha në Florida, mund të zgjerohen në një zonë nga Carolinas në Teksas, sipas raportit shkencor të botuar në korrik në faqen e internetit për revistën “Nature”.

“Ata janë të pangopur, grabitqare që mund të jetojnë në një shumëllojshmëri habitatesh, por nuk mund të dimë se çfarë do të ndodhë apo sa intensiv do të bëhet ky pushtim derisa efektet të jenë mbi ne”, tha Lee Fitzgerald profesor në Universitetin e Teksasit A ​​& M dhe përgjegjës i Koleksionit të Kërkimeve dhe Koleksioneve të Mësimit të Biodiversitetit.

Fitzgerald, një bashke autor i studimit, tha në një intervistë këtë javë se mund të duhen vite për këta zvarranik që të arrijnë gamën e tyre të mundshme, mirëpo çdo dit e më shume po shfaqen nëpër vendet e nxehta duke u arratisur nga pronarët e tyre apo duke i lënë ata vet.

Të armatosur me nofullat dhe bishtat e forta që mund të përdorin si armë zhurmuese, zvarranikët në Florida gllabërojnë vezët e aligatorëve amerikanë dhe zogjve që janë në terren, thanë zyrtarët e kafshëve të egra. Zvarranikët gjithashtu kanë një shije për insektet, fruta dhe zogjtë.

“Përsa i përket dëmit qe mund të bëjnë, kjo varet shumë nga ajo që burimet që i kemi në zonat ku jemi të kërcënuar nga këta zvarranik, tha Robert Reed, shefi i Degës së Shkencës së Specieve Invazive në Studimin Gjeologjik Amerikan.

“Gjëja më e rëndësishme që publiku mund të bëjë për të ndaluar përhapjen e specieve jo-natyrale si zvarraniku “Tegu” është që kurrë të mos lëshojnë kafshë jo-natyrale në hapësirë”, – tha komisionisti Jamie Rager në një email. “Mos lejoni që të ndodhë.”/Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara