14 gjërat që nuk i dinit për Elon Musk

08:50 | 27 Nëntor 2021

Elon Musk është një ndër emrat më të përmendur nëpër mediat botërore.

CEO i Tesla dhe SpaceX së fundmi është folur në mediat botërore për shkak të debatit rreth urisë në botë, transmeton portal arbresh.info

Elon ka lindur në Afrikën e Jugut

Elon lindi nga Errol dhe Maye Musk në Pretoria, Afrika e Jugut. Ai u transferua në Kanada kur ishte 17 vjeç për të studiuar në Queen’s University.

Ishte i qetë si fëmijë

Elon ka qenë shumë i qetë si fëmijë, sa prindërit e tij menduan se ai ishte i shurdhër. iznesmeni ishte mjaft inteligjent si fëmijë dhe në kohën kur ishte nëntë vjeç ai kishte lexuar tashmë të gjithë Encyclopædia Britannica – një enciklopedi në gjuhën angleze me kontribute nga më shumë se katër mijë autorë. Ai gjithashtu kishte mësuar të kodonte vetë në moshën dymbëdhjetë vjeç.

Elon u bulizua si fëmijë

Ai ishte djali më i shkurtër në klasën e tij, prandaj edhe shpesh ngacmohej nga djemtë tjerë të shkollës. Një herë ai përfundoi në spital, pasi një grup djemsh e shtynë nga shkallët. Ai rrihej shpesh dhe në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare vendosi të ushtronte karate, xhudo dhe mundje.

Elon nuk flet me të atin

Errol Musk nuk është më pjesë e jetës së Elon. Thuhet se Elon dikur e kishte përshkruar atë si “një person të tmerrshëm”. Në moshën 72-vjeçare, Errol pati një djalë me të dashurën Jana Bezuidenhout. Ajo që trondit familjen Musk është se Jana nuk është vetëm e dashura e Errolit, por edhe njerka e tij.

Nëna e Musk është një modele

Maye Musk, 73 vjeç, është shumë e suksesshme ashtu si djali i saj. Ajo ka botuar librin A Ëoman Makes a Plan: Advise for a Lifetime of Adventure, Beauty, and Success dhe gjithashtu punon si modele dhe dietologe. Ajo u shfaq në kopertinën e çështjeve shëndetësore të Ditës së Grave dhe revistës Vogue. Ajo gjithashtu ka një marrëdhënie shumë të shëndoshë me djalin e saj, Elon Musk.

Tesla do të mund të quhej Faraday

Nëse Elon nuk do të ishte lejuar të thërriste kompaninë e tij Tesla, për shkak të të drejtave të emrit, ai do ta kishte thirrur kompaninë e tij Faraday. Me këtë ai donte të bënte homazhe për fizikanin dhe kimistin britanik Michael Faraday.

Elon njihet edhe si Tony Stark ‘i vërtetë’

Artisti komik i Marvel, Stan Lee, bazoi personazhin Tony Stark në Hoëard Hughes (një pilot amerikan, producent filmash, prodhues avionësh dhe filantropist). Por Robert Doëney Jr – i cili luajti Tony Stark në filmat e Marvel – e bazoi rolin e tij në Iron Man në Elon Musk.

Elon u shfaq në Iron Man 2

Duke folur për Iron Man, a e dini se Elon u shfaq në pjesën e dytë të ekskluzivitetit? Ai ishte shkurtimisht në film së bashku me Robert Doëney Jr. Përveç kësaj, CEO i Tesla-s u shfaq gjithashtu një herë në The Big Bang Theory.

Tesla nuk është kompania e vetme e Elonit

A e dini se Elon është gjithashtu themeluesi i PayPal? Ai është gjithashtu themeluesi i Zip2, SpaceX, Hyperloop, OpenAl, Neutralink dhe The Boring Company. Rezulton se ky njeri e ka të vështirë të mos bëjë asgjë.

Gruaja e parë e Elon ishte Justine Wilson

Elon u martua me Justine Wilson, një shkrimtare fantashkencë, në vitin 2000. Në vitin 2002 ata patën së bashku djalin e tyre Nevada. Megjithatë, pas dhjetë javësh, ai vdiq për arsye shëndetësore.
Elon dhe Justinë kishin vetëm djem
Përveç Nevadës, Elon kishte pesë fëmijë të tjerë me Justine. Në vitin 2004, Elon dhe Justine u bënë prindër të binjakëve Griffin dhe Xavier. Më pas, çifti pati trenjakë në vitin 2006: Damian, Saxon dhe Kai. Në vitin 2008 Elon bëri kërkesë për divorc. Ai thuhet se i bëri të ditur Justine se ishte fejuar me Talulah Riley përmes një mesazhi me tekst disa javë më vonë.

Elon u martua dy herë me Talulah Riley

Aktorja e Ëestëorld, Talulah Riley filloi të takohej me biznesmenin e pasur në vitin 2008. Të dy nuk humbën kohë dhe u martuan në Skoci në vitin 2010. Në vitin 2012, Elon u divorcua nga aktorja. Në korrik 2013, u njoftua se të dy i kishin dhënë një tjetër shans lidhjes së tyre. Më 31 dhjetor 2014 ata u martuan përsëri, por martesa e tyre ishte sërish jetëshkurtër. Më 21 mars 2016, të dy u divorcuan sërish.

Lidhja me Claire Elise Boucher

Claire Elise Boucher njihet edhe si këngëtarja kanadeze Grimes. Grimes dhe Elon u kontaktuan përmes Tëitter. Grimes iu përgjigj një shakaje nga Elon dhe kështu topi filloi të rrotullohej. Gjatë Met Gala 2018, këngëtarja e atëhershme 30-vjeçare kaloi në tapetin e kuq përkrah sipërmarrësit të atëhershëm 47-vjeçar. Të dy njoftuan menjëherë se ishin çift. Në maj 2020, çifti konfirmoi se ishin bërë prindër të djalit X Æ A-12 Musk. Në vitin 2021, ata njoftuan se janë divorcuar.

X Æ A-12 Musk shqiptohet si …

Pasi Grimes dhe Elon njoftuan se djali i tyre quhej X Æ A-12 Musk, emri i djalit u bë viral. Shumë e kanë pyetur veten se si duhej shqiptuar emri i tij. Disa pretenduan se ishte vetëm “Kyle” dhe të tjerë thanë se emri i tij shqiptohet “James”. Cili është shqiptimi i saktë? Elon e shpjegon këtë në videon e mëposhtme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara