Debati për parkun Butrinti, qeveria mohon të ketë koncesion por opozita është skeptike

23:48 | 27 Prill 2022

Parku i Butrintit nuk do të jepet me koncesion.

Akuzat e opozitës i ka hedhur poshtë fillimisht ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro, që sqaroi se bëhet fjalë vetëm për një marrëveshje bashkëpunimi me Fondacionin Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim, për t’i përforcuar më tej ministrja e Kulturës Elva Margariti në Komisionin e Ekonomisë që nisi sot diskutimin për projektligjin, të shoqëruar me debate të ashpra.

Por, opozita është skeptike dhe thotë se mungon transparenca për këtë marrëveshje, që sipas saj po jepet me koncesion në mënyrë sekrete.

Marrëveshja parashikon që kjo pasuri kombëtare që ruhet edhe nga UNESCO të administrohet nga një organizatë jofitimprurësë, Fondacioni për Menaxhimin e Butrintit për një periudhë 10-vjeçare./tch/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara