“Marsho dhe çiklo” për vetëdijesimin e grave rreth çiklizmit

15:07 | 8 Mars 2021

Për nder të 8 marsit, ditës së gruas, në sheshin “Zahir Pajaziti” është mbajtur aktiviteti “Marsho dhe çiklo”  me qëllim të vetëdijesimit të grave rreth çiklizmit.

Të pranishëm në këtë marsh ishin shumë qytetarë së bashku me organizatorët e “Marakli t’Biçiklave”.

Deputetja, Blerta Deliu-Kodra, tha se çdoherë merr pjesë në këto organizimesh, raporton arbresh.info

“Ka qen një ftes prej organizatorëve, është një formë e re për të shënuar ketë ditë”.

Ndërsa, Donika Dabinovci dhe Driada Sopi organizatore në këtë marsh thanë që ky marsh është organizuar për nder të ditës së 8 marsit me qëllim që të mësohet më shumë për çiklizmin.

“Po sot kemi organizuar këtë marsh ku po marrin pjesë shumë pjesëmarrës, dhe që lidhet edhe me 8 marsin për ditën e gruas”, tha Dabinovci.

Ndërsa, Driada, tha që ky marsh është organizuar që një javë në mënyrë që të mbahet me datën 8 mars.

“Po qe gati një javë kemi bërë përgatitjet dhe pikërisht për gratë që të dinë më shumë  rreth çiklizmit”.

Marshi ka nis nga Sheshi “Zahir Pajaziti”, deri tek Rrethi i Flamurit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara