Gërvalla angazhohet për sigurim të vaksinës nga Suedia

15:31 | 12 Prill 2021

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, ka pritur sot në takim ambasadoren e Suedisë në Kosovë, znj. Karin Hernmarck.

Ministrja Gërvalla ka falënderuar ambasadoren për bashkëpunimin dhe ndihmën e vazhdueshme që Suedia i ka dhënë Kosovës përgjatë shtetndërtimit. Ajo i ka vlerësuar të shkëlqyera raportet mes të dy vendeve.

Gjatë takimit është diskutuar për rrugëtimin e Kosovës drejt Bashkimit Evropian, posaçërisht për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit, si dhe procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Lidhur me agjendën evropiane në përgjithësi, ambasadorja Hernmarck ka shprehur përkushtimin e shtetit të saj për të përkrahur proceset e rëndësishme për qytetarët e Kosovës.

Gjithashtu u diskutua edhe për angazhimet që duhet të ndërmerren për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Ndërkaq menaxhimi i pandemisë është parë si prioritet, dhe ministrja Gërvalla ka nënvizuar nevojën për ndihmë, në mënyrë që qytetarët e Kosovës të vaksinohen në një periudhë sa më të shpejtë kohore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara