Deklaratë e Komandantit të KFOR’it për vdekjen e ushtarakut hungarez

15:20 | 29 Gusht 2022

Një ushtar i KFOR’it ka ndërruar jetë në Prishtinë, të dielën.

Në një deklaratë të Komandantit të KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc KAJÁRI tha se vdekja e ushtarakut nuk ka lidhje me luftën.

“Zemra ime është për familjet dhe miqtë e ushtarit të ndjerë dhe për të gjithë kontingjentin hungarez”, thuhet në deklaratën e tij, shkruan arbresh.info.

DEKLARATA E KFOR-it: Vdekja e një ushtaraku të KFOR-it nuk ka lidhje me luftën

Me zemër të rëndë njoftojmë se një pjesëtar ushtarak i misionit të KFOR-it të udhëhequr nga NATO-ja ka ndërruar jetë dje në Prishtinë për shkaqe natyrale. Aktualisht po bëhet njoftimi i të afërmve.

“Në emër të të gjithë ushtarëve të KFOR-it të NATO-s shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta. Zemra ime është për familjet dhe miqtë e ushtarit të ndjerë dhe për të gjithë kontingjentin hungarez 🇭🇺 të dislokuar në Kosovë. NATO vajton humbjen e një ushtari dhe ne jemi këtu për të mbështetur të dashurit dhe miqtë e tij. Bashkëluftëtarët, marinarët dhe avionët e tij vazhdojnë misionin e tyre të guximshëm të mandatuar nga OKB”.

Deklaratë nga Komandanti i KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc KAJÁRI/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale