Të prekurit me koronavirus duhet të shmangin ushqimin që përmban këtë vitaminë

23:44 | 2 Dhjetor 2021

Një nga ndërlikimet më të rrezikshme të infeksionit me koronavirus është edhe mpiksja edhe gjakut, e cila, sikurse kanë konfirmuar ekspertët, mund të shfaqet krejt papritur dhe mund të shfaqet edhe te personat që nuk kanë probleme me shëndetin e zemrës.

Edhe kur shtrihesh, rreziku nuk ka kaluar. Edhe pasi të keni dalë nga spitali ose kur në përgjithësi ndiheni mirë, ekziston mundësia që të shfaqen mpiksje gjaku, transmeton portal arbresh.info

Prandaj mjekët rekomandojnë që gjatë sëmundjes, por edhe një periudhë pas shërimit, të merren antikoagulantë, pra ilaçe për hollimin e gjakut.

Megjithatë, është po aq e rëndësishme që të kujdeseni për dietën tuaj për gjashtë muajt e ardhshëm, theksojnë ekspertët, dhe veçanërisht të shmangni ushqimet që “ndikojnë” në formimin e mpiksjes.

Sipas ekspertëve, njerëzit që janë të prekur nga koronavirusi duhet të heqin dorë për një kohë nga ushqimet që janë të pasura me vitaminën K.

Majdanozi përmban vitaminë K dhe mund të konsiderohet si ushqim që mund të shkaktojë mpiksje të gjakut.

Perime të tjera jeshile, si brokoli, brokoli dhe spinaqi, gjithashtu hyjnë në kategorinë “përkohësisht të rrezikshme”.

Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të dini se kjo perime nuk është e rrezikshme në vetvete, as sasia e vitaminës K që përmban, por vetëm kombinime “të pafavorshme” me barna në këtë periudhë specifike mund të shkaktojnë komplikime./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara