Rritja e rasteve me Covid, Naser Ramadani kërkon shtrëngim të masave

11:41 | 4 Mars 2021

Drejtori i Institutit Kombëtarë të Shëndetit Publik, Naser Ramadani, ka kërkuar të ndërpriten aktivitet shkollore, fetare dhe ato të gastronomisë i masë preventive për shtimin e rasteve me Covid-19.

Ramadani në mbledhjen e Komitetit për Koordnimin dhe Vlerësimin e situatës me Covid-18, shtoi se ka rritje të rasteve të vdekjeve.

“Sipas projeksionit është projektuar prej 431 deri në 512 raste në këtë periudhë dhe mesatarja e vdekjeve ka rritje mbi 23 %”.“Kemi pasur rritje të testimeve prej 9%, ne duhet të vazhdojmë me rigorozitet të shtuar të masave të ndërprerjeve të aktiviteteve qofshin ato gastronomisë fetare apo shkollore dhe të gjitha këto do të bëjnë që ta mundim së bashkë”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara