Zjarri i madh vazhdon të shpërthejë në malet spanjolle

08:28 | 14 Shtator 2021

Një zjarr i egër po vazhdon të ndizet pranë bregdetit jugor të Spanjës, duke detyruar qindra banorë që të largohen nga shtëpitë e tyre.

Zjarri ka shkatërruar një varg malor të Malagës për gjashtë ditë dhe ka shkatërruar 19,000 hektarë tokë, transmeton portal arbresh.info

Rreth 1 mijë zjarrfikës dhe ushtarë janë duke u marrë me fikjen e zjarrit.

Autoritetet kanë fajësuar ndryshimet klimatike si shkaktarin kryesor të zjarrit, pasi një valë mbytëse e nxehtësisë goditi jugun e vendit.

Problemi është komplikuar me braktisjen afatgjatë të zonave rurale në disa rajone spanjolle, duke çuar në menaxhim më të dobët të pyjeve dhe akumulim të materialit të djegshëm.

Spanja ka përjetuar më pak zjarre deri më tani këtë vit sesa mesatarja, por numri i zjarreve të mëdhenj pyjorë, megjithatë në muajt e parë të vitit 2021 janë djegur më shumë se 1200 hektarë tokë, 14 herë më shumë se në të njejtën periudhë gjatë vitit 2011.

Ajo merr sipërfaqen e përgjithshme të tokës së djegur këtë vit në 186,000 hektarë që nga 5 shtatori, krahasuar me një mesatare prej 71,000 hektarësh.

Elias Bedondo, ministri i brendshëm i rajonit të Andaluzisë, tha se nuk kishte dyshim se zjarri në Sierra Bermeja ishte ‘i paparë’ dhe se do të studiohet për mega-zjarret e ardhshëm./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara