“Zaha Hadid” vendos rekord botëror me veprën më të re në Pekin

15:50 | 2 Dhjetor 2019

Arkitektët e ‘Zaha Hadid’ nuk e kanë për herë të parë që marrin lëvdata me superlativa.

Vepra më e fundit e vërteton këtë. Firma ka zbuluar një ndërtesë në Pekin, e cila ka çatinë më të madhe me tavan të hapur, atrium.

Firma sapo ka mbaruar ndërtesën e biznesit në Pekin, e cila është 45 kate e lartë në lagjen Fengtai të kryeqytetit kinez, transmeton IN7.

Pjesa e jashtme ka formën e një cilindri të harkuar, por pamja më e mrekullueshme është brenda, kur ngre kokën dhe sheh strukturën prej xhami e çeliku, rreth 200 metra të lartë.

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara