Xi Jinping më në fund ia uron fitoren Joe Bidenit

16:46 | 25 Nëntor 2020

Presidenti kinez, Xi Jinping uroi sot presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joseph Biden për fitoren në zgjedhjet e fundit.

Në mesazhin e tij urues, Xi shprehu shpresën se të dy vendet do të jenë në gjendje të promovojnë zhvillimin e shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të marrëdhënieve dypalëshe, njoftoi agjencia Xinhua.

Gjithashtu sot, nënkryetari kinez Wang Kishan përgëzoi Kamali Harrisin, nënpresidenten e zgjedhur e Shteteve të Bashkuara, raporton cnn.

Kujtojmë se zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të Amerikës u mbajtën më 3 nëntor.

Ndryshe, shumë liderë botërorë e kanë uruar demokratin pavarësisht se nuk janë certifikuar rezultatet përfundimtare.

Lajmet më të lexuara