Vrau gruan shtatzënë, ekzekutohet gruaja e vetme e dënuar me vdekje në SHBA

12:03 | 13 Janar 2021

Lisa Montgomery, e vetmja grua e dënuar me vdekje në SHBA është ekzekutuar për vrasje.

Ajo mori injeksionin vdekjeprurës në një burg në Terre Haute, Indiana, pas ndalimit të minutës së fundit që u hoq nga Gjykata Supreme, transmeton portal arbresh.info

Rasti tërhoqi vëmendjen, sepse avokatët e saj thanë që ajo ishte mendërisht e sëmurë  dhe se kishte përjetuar abuzim serioz si fëmijë.

52-vjeçarja mbyti një grua shtatzënë para se t’ia priste barkun dhe t’ia nxirrte foshnjën në Missouri më 2004.

Viktima e saj, 23-vjeçarja Bobbie Jo Stinnett gjakderdhi për vdekje.

Montgomery është e burgosura e parë që ekzekutohet nga qeveria amerikane në 67 vjet./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara