Venezuela akuzon SHBA-të për tentativë për grusht shtet

18:29 | 5 Maj 2020

Forcat venezuelase të sigurisë kanë arrestuar dymbëdhjetë persona, përfshirë dy amerikanë, pas një pushtimi plazhi që dyshohet se kishte për qëllim rrëzimin e presidentit Nicolas Maduro – një komplot që thuhet të përfshijë liderin e opozitës të mbështetur nga SHBA Juan Guaido.

Presidenti amerikan Donald Trump të martën tha se situata e Venezuelës “nuk ka asnjë lidhje me qeverinë tonë”, transmeton portali arbresh.info.

“Ne do ta zbulojmë. Ne vetëm sa kemi dëgjuar për këtë”, tha Trump kur u pyet për incidentin dhe arrestimin e amerikanëve.

Maduro mbante dy pasaporta blu amerikane, duke lexuar emrat dhe datat e lindjes në to në një transmetim mbarëkombëtar në televizionin shtetëror të hënën.

Ai tregoi imazhe të anijeve të peshkimit që sulmuesit e supozuar kishin hipur dhe pajisje të tilla si shiritat për këmbët dhe syzet e shikimit të natës. Ai fajësoi për sulmin administratën Trump dhe Kolumbinë fqinje, të dyja kanë mohuar përfshirjen.

“Qeveria e Shteteve të Bashkuara është e përfshirë plotësisht në këtë sulm të mposhtur,” tha Maduro, duke lavdëruar anëtarët e një fshati peshkimi për ndalimin dhe kapjen e “mercenarëve profesionistë amerikanë”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme