Google ADS

Vaksinimi “bllokon” italianët që jetojnë në ishujt e vegjël të vendit

23:08 | 6 Janar 2022
Trina Galanxhi

Ishujt e vegjël të Italisë do të lihet pas nga kufizimet më të fundit të vendosura për shkak të Covid.

Nga e hëna, Italia do të lejojë vetëm qytetarët e vaksinuar që kanë “leje të gjelbër” të përdorin transportin publik, avionët dhe varkat, transmeton portal arbresh.info

Leja do të funksionojë vetëm për italianët që janë vaksinuar plotësisht kundër virusit ose janë shëruar së fundmi nga infeksioni. Një test negativ nuk do të jetë më i mjaftueshëm për të përdorur transportin sipas rregullave të reja të javës së ardhshme.

Megjithatë, një numër zyrtarësh kanë paralajmëruar se disa banorë të ishullit nuk do të jenë në gjendje të udhëtojnë brenda shtetit dhe do ta gjejnë vetëm në “migrim të detyruar”.

“Transporti detar dhe ajror … përfaqësojnë të vetmen lidhje të mundshme për disa banorë,” tha Francesco Del Deo, president i Shoqatës së Komunave të Ishujve të Vogël (ANCIM).

“Të ndalosh aksesin në këto mjete transporti…do të thotë të dënosh në internim të detyruar banorët që për arsye të ndryshme nuk janë vaksinuar”, tha ai.

Në një letër drejtuar kryeministrit italian Mario Draghi, ANCIM u bëri thirrje banorëve të ishullit që të përdorin ende një test negativ për të udhëtuar në kontinent për “arsye shëndetësore, arsimore ose pune”.

Shumica e 87 ishujve të vegjël të Italisë, të cilët përfaqësohen nga Ancim, nuk kanë objekte të përhershme shëndetësore, shkruan Ansa.

“Është një situatë e ndërlikuar,” tha Del Deo, i cili është gjithashtu kryetar i një komune në ishullin Ischia, në brigjet e Napolit.

“Në një demokraci, të drejtat e pakicave gjithashtu duhet të mbrohen”, shtoi ai, ndërsa shprehu gjithashtu mbështetjen e tij për vaksinat kundër Covid-19.

Italia është vendi i parë në Europë që është prekur nga pandemia, me më shumë 137 mijë vdekje.
Më shumë se 85% e njerëzve mbi 12 vjeç janë të vaksinuar, si dhe më shumë se 10% e fëmijëve të moshës 5 deri në 11 vjeç./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme