Ushtari rus del para gjykatës në Ukrainë, akuzohet për krime lufte

13:40 | 13 Maj 2022

Gjyqi i një ushtari rus të akuzuar për vrasjen e një civili ukrainas u hap të premten – ky është gjyqi i parë për krime lufte që nga pushtimi i Moskës ndaj fqinjit të saj.

Dhjetëra gazetarë janë mbledhur brenda një salle të vogël gjyqi në kryeqytetin ukrainas, ku i dyshuari u shfaq në një kafaz të vogël xhami për fillimin e një gjyqi që ka tërhequr vëmendjen ndërkombëtare.

Sgt. Vadim Shyshimarin, 21 vjeç, akuzohet se ka qëlluar në kokë një 62-vjeçar ukrainas në fshatin verilindor Chupakhivka. Ai mund të dënohet deri në burgim të përjetshëm.

Vrasja ndodhi në ditët e para të luftës, kur tanket ruse që përparonin në Kiev u rrëzuan papritur dhe ekuipazhi i tankeve u tërhoq, shkruan nypost, transmeton Klankosova.tv.

Shyshimarin, një anëtar i një njësie tankesh që u kap nga forcat ukrainase, pranoi se ai qëlloi civilin në një video të postuar nga Shërbimi i Sigurimit të Ukrainës.

“Më urdhëruan të qëlloja”, tha Shyshimarin, për vrasjen e 28 shkurtit. “Unë qëllova një (plumb) drejt tij. Ai bie. Dhe ne vazhduam përpara”.

Gjyqi vjen ndërsa fushata e Rusisë për të pushtuar lindjen e Ukrainës po vazhdon ngadalë – por pushtimi i saj ka rezultuar në pasoja të përhapura përtej fushëbetejës.

Shpërndaje në rrjete sociale