Tusk: Mund të arrihet një marrëveshje rreth BREXIT-it

09:52 | 23 Shtator 2018

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk, mbetet me bindje se Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe, ende kanë kohë për të arritur një marrëveshje mbi daljen e vendit nga Unioni.

“Meqë kuptoj logjikën e negociatave, mbetem i bindur se një kompromis, i cili do të ishte i mirë për të gjithë, akoma është i mundur. E them këtë si një mik i ngushtë i Mbretërisë së Bashkuar dhe i kryeministres May”, dekalroi Tusk.

Deklarata e tij, u bë pasi paraprakisht kryeministrja May, tha të premten se negociatat gjenden në një rrugë qorre dhe ftoi Unionin të paraqiste propozimin e tij.

Qeveria e May gjithnjë e më shumë po përballet me kritika të cilat thërrasin për një votim të ri, pasi paraprakisht u zbuluan detajet mbi marrëdhëniet e ardhshme britanike me BE-në.

Largimi i Britanisë nga BE-ja, duhet të ndodhë në mars të vitit 2019. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale