Google ADS

Trzaskowski: Qyteti ynë mbetet destinacioni kryesor për refugjatët ukrainas. Situata po bëhet çdo ditë e më e vështirë

16:05 | 14 Mars 2022
Fjolla Bajraktari

Kryetarët e dy qyteteve më të mëdha të Polonisë kanë thënë se po luftojnë për të përballuar numrin e madh të refugjatëve që vijnë nga Ukraina, pasi shifrat e OKB-së tregojnë se më shumë se 1.7 milionë njerëz kanë kaluar në Poloni në javët që nga fillimi i sulmit rus, transmeton arbresh.info.

Rafał Trzaskowski, kryebashkiaku i Varshavës, tha se 300,000 njerëz kishin mbërritur në kryeqytet dhe u zotua të vazhdojë të mbështesë refugjatët. Por, ai tha në Twitter: “Qyteti ynë mbetet destinacioni kryesor për refugjatët ukrainas. Situata po bëhet çdo ditë e më e vështirë.”

Më shumë se 2.8 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që nga 24 shkurti, kur filloi pushtimi rus. Sipas të dhënave të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut, më shumë se gjysma kanë udhëtuar në Poloni.

Refugjatët që mbërrijnë në kryeqytetin polak po akomodohen kryesisht në rezidenca private, si dhe në dy arena të mëdha sportive. Tabelat po vendosen tani në stacionet qendrore të trenit në Varshavë për t’i drejtuar njerëzit në pjesë të tjera të Polonisë ku ka më shumë hapësirë ​​për t’i akomoduar dhe siguruar për ta. “Qytetet e mëdha në Poloni janë tashmë të mbipopulluara,” thotë një shenjë, “mos kini frikë të shkoni në qytete më të vogla: ato janë paqësore, kanë ushqim, infrastrukturë dhe janë përshtatur mirë.”

“Kam ndjenjën se Varshava është plot dhe e dëgjoj nga shumë njerëz. Pikat e pritjes në Varshavë janë gjithashtu të mbipopulluara”, tha Marianna Ossolińska, një koordinatore në Klubin e Inteligjencës Katolike, i cili punon me refugjatët në Poloni. Ossolińska po menaxhon bujtinë e tyre, i cili ofron 70 shtretër dhe ka qenë plot që pak kohë pasi u hap më 2 mars.

“Shumë refugjatë përpiqen të vijnë në Varshavë, ndoshta sepse besojnë se do të jetë më e lehtë të gjesh transport për në Evropën Perëndimore nga një kryeqytet, ose të gjesh një punë ose të krijojë lidhje,” tha ajo./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale