Truss: Jam e gatshme të jem kryeministre e Britanisë së Madhe

12:44 | 14 Korrik 2022

Ministrja e Jashtme e Britanisë së Madhe, Liz Truss, do të përcaktojë sot synimet e saj politike si kryeministre e ardhshme britanike, në një betejë gjithnjë e më të ashpër për ta zëvendësuar Boris Johnsonin, duke premtuar kështu se do të marrë vendime të vështira dhe do të nxit rritje ekonomike në këtë vend.

Truss doli e treta në raundin e parë të votimit mes deputetëve konservator, pas ish-ministrit të Financave, Rishi Sunak dhe ministres së Tregtisë, Penndy Mordaunt, raporton Reuters transmeton arbresh.info

Siç, e për gjashtë kandidatët e tjerë që kanë mbetur do të votohet sot në raundin e dytë.

“Jam e gatshme të jem kryeministre nga dita e parë. Mund të udhëheq vendin, të marrë vendim të vështira”, tha Truss. /arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale