Trump padi edhe për shtetin e Nevadës, pretendon se ka ndodhur mashtrim

17:14 | 5 Nëntor 2020

Fushata e Trump po planifikon padi edhe për Nevadën, duke pretenduar se 10 mijë njerëz votuan në këtë shtet përkundër asaj që nuk jetojnë atje, raporton Fox News.

Sipas një njoftimi nga ekipi i presidentit, Richard Grenell, ish drejtori i Inteligjencës Kombëtare, do të mbajë konferencë në Las Vegas në orën 08:30, sipas kohës lokale, transmeton portali arbresh.info

Është e paqartë se bazuar në çfarë dëshmish ekipi i presidentit është duke bërë akuzat.

Ai do t’i bashkohet ish kryeprokurorit Adam Laxalt, kryesues i Unionit Amerikan Konservator, Matt Schalp dhe kreun e GOP së Nevadës, Michael McDonald.

Joe Biden po mban një epërsi të vogël ndaj Donald Trump në Nevada, e cila përbën gjashtë vota të kolegjit elektoral. Që nga mëngjesi i së enjtes, koha lindore (ET), u numëruan rreth 75 për qind e votave.

Do të ketë një azhurnim nga Clark County, qarku më i populluar dhe ku ndodhet Las Vegas, në mesditë (ET) të enjten.

Zyrtari i lartë i zgjedhjeve tha se do të dalin më shumë rezultate që përfshijnë fletëvotimet postare të marra të martën dhe të mërkurën.

Rezultatet e lëshuara deri më tani nuk kanë përfshirë fletëvotimet postare të marra në Ditën e Zgjedhjeve, së bashku me çdo fletëvotim postar të postuar më vonë se 3 Nëntor që mbërrin gjatë javës tjetër dhe çdo fletëvotim të përkohshëm.

Numri i fletëve të votimit të papaguara është i vështirë të vlerësohet, tha zyra e zgjedhjeve shtetërore, sepse Nevada vendosi të dërgojë fletëvotimet për të gjithë votuesit aktivë të regjistruar këtë vit dhe është e vështirë të parashikosh se sa do të zgjedhin t’i kthejnë ato./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara