Google ADS

Tornado në SHBA, 26 viktima dhe shkatërrim masiv, rrafshohet qyteza në Misisipi

16:58 | 26 Mars 2023

Të paktën 26 viktima, dhjetëra të plagosur, shkatërrim masiv, dhe lagje të tëra të rrafshuara.

Është ky bilanci që la pas tornado e fuqishme që goditi shtetet jugore të Misisipit dhe Alabamës.

Në Rolling Fork të Misisipit, qytezë thuajse e fshirë nga faqja e dheut, shtëpitë janë kthyer në rrënoja, e nëpër rrugë ka vetëm automjete të copëtuara, tulla dhe xhama të thyer.

Te paktën 10 tornado goditën Misisipin, Albamën dhe Tenesin, duke mbjellë shkatërrim kudo në rrugën e tyre. Në qytezën e Rrollong Forks, erërat i kaluan 270 km në orë.

“Ishte sikur shpërtheu një bombë”, rrëfejnë të mbijetuarit. Presidenti amerikan, Joe Biden shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për Misisipin ditën e diel dhe urdhëroi ndihma federale për të ndihmuar në përpjekjet e kërkim shpëtimit dhe rimëkëmbjes së zonave të prekura.

Ai i përshkroi si tejet të dhimbshme dëmet e shkaktuara nga tërmeti. Tornado goditi në mesin e natës, ndërsa qytetarët ishin në gjumë dhe nuk i kishin dëgjuar paralajmërimet e autoriteteve.

Shumë vetë tregojnë se sinjali i parë se diçka e tmerrshme po ndodhte ishte zhurma e fortë. Një qytetar i Rolling Fork thotë për BBC se kishte shpëtuar për mrekulli.

“Nuk kisha dëgjuar kurrë diçka të ngjashme. Vrapova në banjë dhe u struka në vaskë. Mendoj që kjo më shpëtoi”, tregon Francisko McNight./A2CNN

Shpërndaje në rrjete sociale