Shtëpia e Bardhë: Biden beson se autorizimet e SHBA-ve për forcën ushtarake kanë nevojë për përditësim

22:12 | 5 Mars 2021

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden beson se autorizimet për përdorimin e forcës ushtarake që janë përdorur për të justifikuar sulmet e SHBA ndaj objektivave jashtë shtetit duhet të rishikohen, tha Shtëpia e Bardhë të Premten.

Senatori Demokrat Tim Kaine dhe Senatori Republikan Todd Young prezantuan legjislacionin këtë javë për të shfuqizuar Autorizimet e 1991 dhe 2002 për Përdorimin e Forcës Ushtarake (AUMF) kundër Irakut, duke përmendur “partneritetin e fortë” midis Uashingtonit dhe qeverisë në Bagdad, transmeton arbresh.info

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Biden dëshironte të punonte me Kaine për këtë çështje.

“Ai dëshiron të diskutojë një kornizë të ngushtë dhe specifike duke ecur përpara. Padyshim, është e vjetëruar ”, u tha ajo gazetarëve. “Ky është diskutimi që ai shpreson të bëjë në partneritet dhe me udhëheqjen e senatorit Kaine dhe të përcaktojë se cila duhet të jetë qasja dhe korniza ndërsa shohim përpara.”

Psaki tha se sulmet e fundit ajrore në Siri që Biden miratoi ishin të ligjshme.

“Sulmet ajrore të Sirisë ishin sigurisht – ne patëm një proces të tërë ligjor dhe rishikim. Ne jemi të sigurt në autoritetet ligjore për atë grevë, ”tha Psaki.

Kushtetuta e SHBA-ve i jep fuqinë për t’i shpallur luftë Kongresit, jo presidentit./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara