Shtatë fëmijë dhe dy të rritur janë vrarë si pasojë e të shtënave me armë në një shkollë në Rusi

22:06 | 11 Maj 2021

Shtatë fëmijë dhe dy të rritur janë vrarë nga të shtënat në një shkollë në qytetin rus Kazan, thanë zyrtarët.

Njëzet e një persona të tjerë, kryesisht fëmijë, u plagosën. Një i dyshuar 19-vjeçar u ndalua, transmeton arbresh.info

Sulmi ndodhi në kryeqytetin e republikës së Tatarstanit, 820 km (510 milje) në lindje të Moskës.

Kryeministri rus Mikhail Mishustin foli për “pikëllim të madh” ndërsa udhëheqësi i Tatarstanit Rustam Minnikhanov e përshkroi sulmin si një “tragjedi të madhe”.

“Ne jemi shumë të pikëlluar që kjo ka ndodhur,” tha ai.

Duke iu përgjigjur të shtënave, Presidenti rus Vladimir Putin tha se ai do të rishikonte ligjet e vendit për kontrollin e armëve.

Të shtënat në shkollë janë relativisht të rralla në Rusi. Një nga incidentet e fundit të mëdha ndodhi në Krime të aneksuar nga Rusia në 2018./bbc/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara