Shefi i OKB-së beson se lufta mbi armët bërthamore të Koresë Veriore është e shmangshme

01:18 | 17 Janar 2018

Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres ka deklaruar se beson se lufta ndaj armëve bërthamore të Koresë Veriore është e shmangshme, megjithatë ai ka shprehur shqetësim se “paqja ende nuk ështe garantuar plotësisht”.

“Është një dritare e vogël që jep mundësi”, tha ai në një konferencë shtypi, transmeton portali arbresh.info

“Kjo dritare jep shpresë që të bëjë luftën e shmangshme, por është e rëndësishme që të mos humbasim mundësitë që ofrojnë këto dritare”, tha ai.

Komentet e Guterres ndjekin rivendosjen e një linje telefonike ushtarake dhe bisedimet e para zyrtare të Koresë së Veriut me Korenë e Jugut pas gati dy vitesh.

Koreja e Veriut ranë dakord të dërgojnë një delegacion në Lojërat Olimpike Dimërore të 9 dhe 25 shkurtit në qytetin e Koresë së Jugut të Pyeongchang dhe të zhvillojnë bisedime ushtarake që synojnë reduktimin e animoziteteve të vijës së frontit.

Megjithatë Pheniani ka këmbëngulur se bisedimet me Korenë Veriore nuk do të kenë lidhje me programet e saj bërthamore dhe raketore, ndërsa kanë shtuar se ato “kanë për synim Shtetet e Bashkuara”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale