Sekuestrohen 6 dokumente të tjera të klasifikuara në shtëpinë e Joe Biden

09:27 | 22 Janar 2023

Hetuesit e Departamentit Amerikan të Drejtësisë (DoJ) kanë zbuluar gjashtë dokumente të tjera të klasifikuara gjatë një kontrolli 13 orësh në shtëpinë e presidentit Joe Biden në Delaware, raporton BBC. Disa dokumente të sekuestruara në pronën e Wilmington të premten ishin nga koha e tij si senator dhe të tjera nga qëndrimi i tij si zëvendëspresident nën Barack Obama.

Avokati Bob Bauer tha se shënimet e shkruara personalisht me dorë dhe materialet përreth u morën gjithashtu. Presidenti ofroi qasje “në shtëpinë e tij për të lejuar DD të kryejë një kontroll në të gjithë ambientet për të dhënat e mundshme të zëvendëspresidentëve dhe materialet e mundshme të klasifikuara”, tha Bauer në një deklaratë të shtunën.

Në fillim të këtij muaji, avokatët e presidentit amerikan thanë se grupi i parë i dokumenteve të klasifikuara ishte gjetur më 2 nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut kërkimor që presidenti themeloi në Uashington DC. Një grup i dytë regjistrimesh u gjet më 20 dhjetor në garazhin në shtëpinë e tij në Wilmington, ndërsa një dokument tjetër u gjet në një hapësirë ​​ruajtjeje në shtëpi më 12 janar.

Pas gjetjes së dokumenteve, presidenti tha se ekipi i tij ia dorëzoi menjëherë Arkivit Kombëtar dhe Departamentit të Drejtësisë. Nuk është e qartë pse Biden i kishte mbajtur ato. Sipas Aktit të Regjistrimeve Presidenciale, të dhënat e Shtëpisë së Bardhë supozohet të shkojnë në Arkivin Kombëtar sapo të përfundojë një administratë, ku ato mund të ruhen në mënyrë të sigurt.

Këshilltari i posaçëm Robert Hur është caktuar për të udhëhequr hetimin se si janë trajtuar dokumentet e ndjeshme. /abcnews.al

 

Shpërndaje në rrjete sociale