Rrëzohet aeroplani ushtarak në Alabama, dy të vdekur

12:07 | 20 Shkurt 2021

Dy persona ndërruan jetë në SHBA kur një aeroplan ushtarak u rrëzua të premten pranë Aeroportit Rajonal Montgomery në Alabama, bazuar në deklaratën e drejtorit ekzekutiv të objektit, Marshall Taggart, Jr.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, avioni trajnues T-38 i caktuar në Krahun e 14-të të Trajnimit Fluturues u rrëzua rreth orës 17:30, sipas deklaratës nga Forcat Ajrore.

Taggart tha se aeroplani u ngrit nga Columbus, Misisipi dhe ishte në rrugën e tij për në Tallahassee, Florida përpara se të rrëzohej ngjitur me aeroportin.

Krahu i 14-të i Krahut të Trajnimit Fluturues është i vendosur në Bazën e Forcave Ajrore Columbus.

Më tutje, Forcat Ajrore deklaruan se do të mblidhet një bord hetimi i sigurisë për të hulumtuar aksidentin.

Lajmet më të lexuara