Rojet Bregdetare turke shpëtojnë azilkërkuesit e prapësuar nga ekipet greke

12:18 | 7 Korrik 2020

Në Izmir elementët e Rojës Bregdetare turke shpëtuan 65 azilkërkues të kthyer prapa në ujërat territoriale të Turqisë nga ekipet e Rojës Bregdetare greke, transmeton arbresh.info.

Në Izmir elementët e Rojës Bregdetare turke shpëtuan 65 azilkërkues të kthyer prapa në ujërat territoriale të Turqisë nga ekipet e Rojës Bregdetare greke.

Ekipet e Komandës së Rojës Bregdetare, të cilët shkuan në rajon pas njoftimit për një grup azilkërkues në dy trape në det të hapur të rrethit Karaburun, shpëtuan 36 azilkërkues të mbetur në ujërat territoriale turke.

Ndërsa ekipet e Rojës Bregdetare turke, të cilat u informuan se kishte azilkërkues në afërsi të Aslan Burunit, shpëtuan dhe morën në barkë 29 azilkërkues nga një gomone, të shtyrë përsëri në ujërat territoriale turke nga elementët grekë.

Pas procedurave azilkërkuesit u dërguan në Drejtorinë Provinciale të Menaxhimit të Migracionit./ arbresh.info/

 

 

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara