Pompeo takon ministrat e Jashtëm të Azerbejxhanit dhe Armenisë- vazhdojnë luftimet

17:03 | 24 Tetor 2020

Forcat e Azerbajxhanit dhe armenëve vazhduan luftimet në Nagorno-Karabak më 24 tetor, një ditë pasi ministrat e Jashtëm të të dyja vendeve u takuan me Sekretarin e Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Mike Pompeo në Uashington për të diskutuar se si të zgjidhet konflikti me dekada i gjatë.

Ministri i Jashtëm i Azerbajxhanit Ceyhun Bayramov dhe ministri i Jashtëm armen Zohrab Mnatsakanian, diskutuan në takime të ndara me Pompeon në Departamentin e Shtetit të SHBA-së më 23 tetor.

Pompeo e theksoi rëndësinë e palëve që hyjnë në negociata si thelbësore nën kujdesin e Grupit të Minskut të Organizatës për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Morgan Ortagus.

Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Rusia janë bashkëkryesuesit e Grupit të Minskut, të ngritur në fillim të viteve 1990 për të gjetur një zgjidhje për çështjen e Nagorno-Karabakut.

Mnatsakanian hodhi poshtë idenë e çdo roli të Turqisë si ndërmjetës ose garantues i sigurisë, duke thënë se “Turqia nuk ka asnjë rol në këtë”.

Ai tha se Turqia, e cila ka mbështetur Azerbajxhanin në luftimet e fundit, “është saktësisht pjesë e problemit”. Mnatsakanian gjithashtu tha se Armenia do të mirëpresë vendosjen e paqeruajtësve në rajon.

Ministri i jashtëm i Azerbajxhanit i tha Pompeos se “pushtimi armen” i Nagorno-Karabakut duhet të marrë fund. “Ne jemi të vendosur për të gjetur një zgjidhje politike (për) konfliktin dhe të gatshëm për të rifilluar bisedimet thelbësore menjëherë,” tha Bayramov. /Rel