Google ADS

Pesë të vdekur dhe 23 të zhdukur pas përmbytjeve në verilindje të Indisë

16:34 | 4 Tetor 2023

Pesë persona kanë vdekur dhe 23 personel të ushtrisë indiane janë zhdukur në shtetin verilindor të Indisë, Sikkim, pas një shpërthimi të reshjeve të shiut që çoi në përmbytje.

Përmbytja ndodhi në lumin Teesta në luginën Lachen, Sikkim, për shkak të një “shpërthimi të papritur resh” mbi liqenin Lhonak në pjesën veriore të shtetit, tha ushtria indiane në një deklaratë.

Shpërthimi i reve është një stuhi shiu shumë e papritur dhe shkatërruese, raporton CNN transmeton Arbresh.info.

Nivelet e ujit të lumenjve u rritën shumë shpejt, duke u rritur në rreth 15-20 këmbë më të larta se normalja, tha Ushtria, e cila shtoi se 41 nga automjetet e saj ishin zhytur nën llucën që rezultoi.

Pesë trupa janë gjetur, sipas një deklarate nga qeveria e Sikkim. Një operacion kërkim-shpëtimi është duke vazhduar dhe tre persona janë shpëtuar.

Të paktën tre ura janë shembur dhe rreth 420 njerëz nga dy rrethe janë zhvendosur në kampet e ndihmës, sipas qeverisë së Sikkim.

Përmbytjet nuk janë të pazakonta në Sikkim, një shtet në Himalajet, por shkencëtarët e kanë të qartë se moti ekstrem si stuhitë po bëhet më i shpeshtë dhe më intensiv ndërsa kriza klimatike e shkaktuar nga njerëzit përshpejtohet.

Shpërndaje në rrjete sociale