Panda e huazuar në Francë lind binjakë

08:24 | 2 Gusht 2021

Huan Huan, një panda gjigante e huazuar në Francë, lindi këlyshë binjakë shumë herët të hënën, sipas kopshtit zoologjik Beauval.

Binjakët, të lindur rreth orës 1 të mëngjesit, janë Huan Huan dhe këlyshët e tretë të partnerit të saj Yuan Zi pas pandës së parë të lindur ndonjëherë në Francë, Yuan Meng, në vitin 2017.

“Dy foshnjat janë rozë. Ata janë krejtësisht të shëndetshëm. Ata duken mjaft të mëdhenj. Ata janë madhështorë,” tha Rodolphe Delord, president i Zoo-Parc de Beauval në Saint-Aignan, Franca qendrore.

Riprodhimi i pandave, në robëri ose në të egra, është jashtëzakonisht i vështirë pasi ekspertët thonë se pak panda janë në humor ose madje dinë çfarë të bëjnë kur e bëjnë.

Komplikimi i mëtejshëm i çështjeve, dritarja për ngjizje është e vogël pasi pandat femra janë në nxehtësi vetëm një herë në vit për rreth 24-48 orë.

Huan Huan dhe partneri i saj Yuan Zi – atraksionet e yjeve në Beauval – emocionuan zyrtarët e kopshtit zoologjik në Mars kur ata arritën të krijojnë “kontakt”, siç e shprehën ata, tetë herë në një fundjavë.

Veterinerët gjithashtu kryen një mbarësim artificial, vetëm për të qenë të sigurt.

Këlyshi i parë i Huan Huan, Yuan Meng, tani peshon më shumë se 100 kilogramë (220 paund) dhe do të dërgohet këtë vit në Kinë, ku ka rreth 1,800 panda gjigante që jetojnë në të egra dhe 500 të tjera në robëri.

Të porsalindurit e Huan Huan nuk do të emërohen për 100 ditë, ndërsa Peng Liyuan – gruaja e Presidentit kinez Xi Jinping – do të zgjedhë se si do të quhen, tha kopshti zoologjik./AFP/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara