Google ADS

Obama: Irani duhet të ndërpresë veprimtarinë bërthamore

19:36 | 3 Mars 2015
Arbresh.info

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama ka thënë se Irani duhet të ndërpresë veprimtarinë e tij bërthamore për së paku një dekadë. 

Në një intervistë për “Reuters” Obama tha gjithashtu se situata aktuale na bën të  kuptojmë që arritja e kësaj marrëveshje do të jetë mjaft e vështirë.

Në fjalimin i cili pritet të mbahet në Kongresin amerikan ditën e martë, sipas mediave ndërkombëtare, kryeministri Izraelit Benjamin Netanyahu parashihet të kundërshtojë këtë marrëveshje. Obama tha se Kryeministri Izraelit bëri gabim vitin e kaluar kur kundërshtoi marrëveshjen e përkohshme të cilën e kishin arritur me Iranin dhe se gjatë kësaj periudhe Irani nuk i është përmbajtur marrëveshjes në lidhje me programin. Ai poashtu shtoi se dallimet në mes Shteteve të Bashkuara dhe Izraelit nuk duhet të ken efekt destruktiv.

Shtetet e Bashkuara, Britanina e Madhe, Gjermania, Franca, Kina dhe Rusia  po punojnë në arritjen e një marrëveshje me Iranin për të ndërprerë programin e tij bërthamor, duke i premtuar në shkëmbim heqjen e sanksioneve.

Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, po bisedon me ministrin e Jashtëm të Iranit në Zvicër, si pjesë e negociatave të cilat duhet të përfundojnë para 30 marsit duke arritur një marrëveshje, ndërsa deri më 30 qershor pritet një marrëveshje përfundimtare.

Kreu i ekzekutivit Izraelit kritikoi Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera Perëndimore duke thënë se nuk po përpiqen sa duhet për t’i ndaluar regjimit të ajatollahëve prodhimin e armëve bërthamore.

Netanyahu tha se fuqitë botërore po heqin dorë nga angazhimi për t’i ndaluar Iranit krijimin e armëve bërthamore. Reagimi i Kerry-t ka qenë i menjëhershëm, i cili deklaroi nga Gjeneva, se “Presidenti Obama e ka bërë të qartë se politikat të cilat ndjekin Shtetet e Bashkuara nuk i lejojnë Iranit pajisjen me armë bërthamore, ndaj zoti Netanyahu mund të mos jetë aq i saktë në pohimet e tij”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale