Numri i të vdekurve në Libi shkon në 11,300, trupa të dekompozuar rëndë u gjetën në det

10:04 | 17 Shtator 2023

Numri i të vdekurve nga përmbytjet shkatërruese në qytetin bregdetar lindor të Libisë, Derna , është rritur në të paktën 11,300, sipas një raporti të OKB-së të publikuar të shtunën, edhe pse përpjekjet e vazhdueshme të kërkimit priten për të gjetur më shumë viktima.

170 persona të tjerë janë vrarë jashtë Derna për shkak të përmbytjeve, tha Zyra e Kombeve të Bashkuara për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA).

Dhe vetëm në Derna, të paktën 10,100 persona mbeten të zhdukur, raporton CNN transmeton Arbresh.info.

“Këto shifra pritet të rriten ndërsa ekuipazhet e kërkim-shpëtimit punojnë pa u lodhur për të gjetur të mbijetuarit”, shtoi ai.

Më shumë se 40,000 njerëz janë zhvendosur në të gjithë Libinë verilindore që nga reshjet ekstreme të shiut që solli stuhia Daniel, thotë OKB.

Ekspertët thonë se ndikimi i stuhisë u përkeqësua shumë nga një ndërthurje vdekjeprurëse e faktorëve duke përfshirë plakjen, infrastrukturën e shkatërruar, paralajmërimet e pamjaftueshme dhe efektet e përshpejtimit të krizës klimatike.

Derna, epiqendra e fatkeqësisë, u nda në dysh pasi ujërat e përmbytjeve përfshiu lagje të tëra.

Ajo kishte një popullsi prej rreth 100,000 banorësh përpara tragjedisë.

Të paktën 30,000 njerëz janë zhvendosur vetëm në Derna, tha OKB.

Të ngjashme