Një person humbi jetën dhe 41 pësuan djegie si pasojë e vullkanit që shpërtheu në Indonezi

17:44 | 4 Dhjetor 2021

Një persona vdiq dhe 41 kanë pësuar djegie pasi një vullkan shpërtheu në ishullin Java të Indonezisë, thanë zyrtarët të shtunën.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, banorët u filmuan duke ikur nga një re gjigante hiri nga mali Semeru.

Dëshmitarët i kanë përshkruar fshatrat aty pranë të mbuluara me mbeturina, dhe tymi i dendur që fshehte diellin, duke i lënë ata në errësirë të madhe.

Linjat ajrore kanë paralajmëruar për një re hiri që ngrihet deri në 15,000 metra.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 14:300 me kohë lokale. Autoritetet lokale kanë krijuar një zonë të kufizuar brenda 5 kilometrave nga krateri.

Thoriqul Haq, një zyrtar lokal, i tha Reuters se një rrugë dhe një urë nga zona në qytetin e afërt të Malang ishte shkëputur.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara