Ndalesat, lutjet e detyrueshme, rrahja me kamzhik: Vija e ashpër e Islamit që po shfaqet në Indonezi

12:01 | 14 Shtator 2017

Në qyteti tregtar të Indonezisë, në Cianjur, rregullat e reja kërkojnë që punëtorët e qeverisë të marrin pjesë në lutjet e mëngjësit në një xhami që ndodhet në qendër të qytetit.

Ky rregull u vendos në rendin e shefit të distriktit, Irvan Rivano Muchtar, i cili gjithashtu dëshiron që në orën 22:00 të ndalohen të gjithë vajzat dhe djemtë adoleshentë që sorrollaten pa lejen e prindërve.

bn-uy489_indois_m_20170905120917

Zyrtari i zgjedhur 36 vjeçar, i cili i përket një partie politike sekrete, pëlqen të udhëtojë dhe të dëgjojë grupe muzikore si Coldplay. Megjithatë, gjatë këtyre ditëve, ai tha se ‘Islami është  çelësi i suksesit në politikë’.

Grupet islamike të linjës së ashpër po përdorin sistemin demokratik për të promovuar ligje të reja të bazuara në Sheriat dhe kanë fituar mbështetje të madhe edhe nga qytetarët.

bn-uy480_indois_p_20170905120904

“Nuk kam ardhur nga pesantrena (shënim: shkolla fetare në Indonezi), prandaj më duhet të mësoj dhe të ndjek kulturë”, tha Muchtar. “Unë jam gati të lexoj Kur’anin dhe të dëgjon Rock’n’Roll”.

Indonezia, vendi më popullor islamik në botë, ka ligje që mbrojntë të krishterët dhe grupet tjera fetare, ka  gjithashtu ekonomi të hapur, që tërheq investiture si Toyota Motor Co. dhe Samsung Electronics Co.

bn-uy486_indois_m_20170905120917

Në vitet e fundit, grupet e lobimit si Fronti i Mbrojtësve Islamik kanë ndihmuar në nxerrjen e më shumë se 400 ligjeve të reja të frymëzuara nga Sheriati, duke përfshirë ato që penalizojnë shkeljen e kurorës, veshjen e burkave për gratë dhe kufizimin e daljes gjatë natës.

Ky grup ka gjetur mbështetje nga një pjesë e madhe e popullsisë që janë kthyer në konservatorë fetarë.

bn-uy483_indois_m_20170905120909

Muajin e kaluar, përmes një proteste, qytetarët detyruan zyrtarët të mbulojnë një statujë në tempullin konfucian, sepse sipas tyre ajo përbënte fyerje ndaj traditave islamike. Gjatë vitit të kaluar, konservatorët e tjerë kanë demoluar statujat na Java dhe Sumatra, të cilat përshkruanin karaktere nga përallat tradicionale paraislamike.

Gratë që mbajnë shami janë më të dukshme dhe koha e pritjes për lejet e kufizuara për të ndjekur haxhin në Mekë është rritur në 30 vjet.

bn-uy481_indois_m_20170905120909

Indoneza do të shkojë në zgjedhje presidenciale në vitin 2019. Disa analistë politikë dhe udhëheqës vendas presin që myslimanët konservatorë të zgjerojnë gjurmët e tyre.

Një grup i ashpër që ka parë sukses në zgjedhjet e fundit është Front Front i Mbrojtësve Islamik, i njohur në nivel lokal si FPI. Në prill ky grup ndihmoi në menaxhimin e humbjes elektorale të guvernatorit të Xhakartës, Basuki Tjhaja Purnama, aleat i presidentit Widodo dhe i krishterë.

bn-uy477_indois_p_20170905120904

Grupi konsevartor myslimane e akuzoi atë për blasfemi, vepër penale dhe organizuar protesta masive për të kërkuar burgosjene  tij. Ai humbi zgjedhjet dhe po vuan dënimin me burg.

Vizioni i Frontit të Mbrojtësve Islamikë tani është i qartë. “Nëse doni të praktikoni Islamin, nuk mund të zgjedhni mbi secilën qërshi që ju ipet mundësia. Duhet të ndjekësh  gjithçka”, ka thënë zëdhënsi i grupit, Slamet Maarif, i cili ka shtuar se ‘Indonezia do të bazohet në ligjin e Sheriatit’.

Indonezia filloi të përkulet para një versioni të ashpër islamik rreth dy dekada më parë. Një komb i varfër prej 18,000 ishujsh, ka kohë që ka jetuar në bazë kontrolleve të ashpëra qeveritare.

bn-uy479_indois_m_20170905120904

Pas rënies së autokratit Suharto në vitin 1998, Jakarta i transferoi disa pushtete në krahinat lokale për të parandaluar ngritjen e një diktatori tjetër. Në të njejtën kohë, Arabia Saudite filloi të shpenzonte qindra miliona dollarë për të ndërtuar xhami dhe shkollla në Indonezi.

Shumë prej atyre që punojnë me vështirësi e shohin provincën Aceh, në majën veriore të ishullit të Sumatrës, si një model rol. Pas goditjes nga tsunami në vitin 2004, ku mbetën të vrarë rreth 170 mijë njerëz, qeveria e Indonezisë u ofroi shumë autonomi autoriteteve lokale për të ndihmuar në rindërtimin e vendit. Udhëheqësit prezantuan ligjet e Sheriatit, të bazuara në mësimet islame. Në vitin 2015 ligjet u shtrënguan, duke ndaluar shitjen e alkoolit dhe seksin mes homoseksualëve.

bn-uy487_indois_m_20170905120917

Aceh mbetet vendi i vetëm në Indonezi, ku Sheriati formon bazën e kodit penal. FPI, me organizatën e tij qelizore dhe pasuesit e saj, uniformat e bardha, të stilit paramilitar, është shembulli më i dukshëm i fuqisë në rritje të grupeve fetare konservatore në Indonezi.

Me kalimin e kohës, kjo organizatë është duke zgjeruar veprimtarinë e saj. Ajo po gjen audience të reja në Facebook, shpesh te adoleshentët.

bn-uy478_indois_m_20170905120904

Organizata doli në skenë gjatë viteve 2000, kur edhe filluan protestat kundër shfaqjes së nudizmit në revistën Playboy të edicionit indonezian. Në vitin 2012 kjo organizatë detyroi Lady Gagën të anulojë një koncert në Xhakarta dhe vitin e ardhshëm detyroi që konkursi i Miss Botës të zhvendosej nga kryeqyteti në ishullin Bali.

Burimi: The Wall Street Journal
Përktheu: arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara