Nasa realizon me sukses fluturimin me helikopter të vogël në Mars

13:33 | 19 Prill 2021

Agjencia Amerikane e Hapësirës realizoi me sukses fluturimin me një helikopter të vogël në Mars.

Droni, i quajtur Ingenuity, ishte në ajër për më pak se një minutë, por Nasa po feston atë që përfaqëson fluturimin e parë të mundësuar, të kontrolluar nga një aeroplan në një botë tjetër, transmeton arbresh.info.

Konfirmimi erdhi përmes një sateliti në Mars i cili transmetoi të dhënat e hanxherit përsëri në Tokë, shkruan BBC

Agjencia hapësinore po premton fluturime më aventureske në ditën përpara.

Zgjuarsia do të komandohet të fluturojë më lart dhe më tej ndërsa inxhinierët kërkojnë të provojnë kufijtë e teknologjisë.

“Tani mund të themi se qeniet njerëzore kanë fluturuar në një planet tjetër,” tha i kënaqur MiMi Aung, menaxher i projektit për Zanafillë në Laboratorin e Jet Propulsionit të Nasa në Pasadena.

“Ne kemi folur për kaq gjatë për momentin tonë të Vëllezërve Wright në Mars, dhe këtu është.”

Kjo është një referencë për Wilbur dhe Orville Wright të cilët kryen fluturimin e parë të fuqizuar, të kontrolluar të avionëve këtu në Tokë në 1903./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara