Maqedonia e Veriut dërgoi tanke në Ukrainë, reagon Rusia

12:18 | 3 Gusht 2022

Rusia e konsideron gabim vendimin e autoriteteve të Maqedonisë së Veriut për t’i dhuruar tanke Ukrainës.

Sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme Ruse, e gjithë kjo çon në përkeqësim të mëtejshëm të situatës.

Maqedonia e Veriut pak ditë më parë bëri me dije se i ka dhuruar tanke Ukrainës, të cilat sipas Ministrisë së Mbrojtjes janë tanke të gjeneratës së tretë dhe konsiderohen jo konkurruese.

Shkupi edhe më herët i ka dhuruar Ukrainës pajisje mjekësore dhe ndihma të tjera për qytetarët. /euronews.al/

Shpërndaje në rrjete sociale