Kryeministri britanik, Johnson e vlerëson si pozitiv takimin me Biden

22:40 | 10 Qershor 2021

Kryeministri britanik, Boris Johnson përshëndeti presidentin e SHBA-ve, Joe Biden “një frymë e madhe e ajrit të pastër” dhe vlerësoi vendosmërinë e tij për të punuar me aleatët për çështje të rëndësishme globale duke filluar nga ndryshimi i klimës dhe COVID-19 për sigurinë.

Johnson nuk bëri një paralele të qartë midis Biden dhe paraardhësit të tij Donald Trump pas bisedimeve me presidentin demokrat në vendpushimin bregdetar anglez të Gjirit Carbis në prag të një takimi të G7-ës, transmeton arbresh.info

Por komentet e tij bënë të qartë që Biden kishte marrë një qasje shumë më shumëpalëshe ndaj bisedimeve sesa Trump, vizioni i të cilit për botën nganjëherë tronditi, zemëroi dhe hutoi shumë nga aleatët evropianë të Washingtonit.

“Është një frymë e madhe e ajrit të pastër”, tha Johnson për një takim që zgjati rreth një orë e 20 minuta.

“Ishte një seancë shumë e gjatë dhe e mirë. Ne mbuluam një gamë të madhe temash,” tha ai. “Newshtë e re, është interesante dhe ne po punojmë shumë së bashku”.

Të dy udhëheqësit u shfaqën të relaksuar ndërsa admironin pamjen përtej Atlantikut së bashku me gratë e tyre, me Jill Biden të veshur me një xhaketë të qëndisur me fjalën “DASHURI”.

“Është një fillim i bukur”, tha ajo.

Megjithëse Johnson tha se bisedimet ishin “të shkëlqyera”, Biden solli shqetësime të mëdha në lidhje me një mosmarrëveshje midis Britanisë dhe Bashkimit Evropian që ai tha se mund të kërcënonte paqen në rajonin britanik të Irlandës së Veriut, e cila pas largimit të Britanisë nga BE është në kufirin e Mbretërisë së Bashkuar me bllokun ndërsa kufizohet me shtetin anëtar të BE Irlandën.

Të dy udhëheqësit nuk kishin një njoftim të përbashkët pas takimit: Johnson foli me mediat britanike ndërsa Biden bëri një fjalim në lidhje me një plan të SHBA-ve për të dhuruar gjysmë miliardë vaksina në vendet e varfëra./reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara