Kryeministri britanik i kërkon BE-së të marrë parasysh propozimet pas Brexit

15:58 | 22 Korrik 2021

Kryeministri Boris Johnson i kërkoi presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen të të shqyrtojë seriozisht propozimet e Britanisë për të ndryshuar atë që ai e quajti mënyrën “e paqëndrueshme” për një marrëveshje Brexit për qeverisjen e tregtisë me Irlandën e Veriut.

Që kur përfundoi daljen nga BE në fund të vitit të kaluar, lidhjet e Britanisë me bllokun kanë arritur nivele të reja, me të dy palët akuzojnë njëra-tjetrën për veprime me keqbesim mbi një marrëveshje për tregtinë pas Brexit me Irlandën e Veriut, transmeton arbresh.info

Londra akuzon Brukselin për të qenë shumë purist, ose legalist, në interpretimin e kuptimit të marrëveshjes për disa mallra që lëvizin nga Britania në provincën e saj të Irlandës Veriore. BE thotë se po i përmbahet marrëveshjes, të cilën Johnson nënshkroi vetëm vitin e kaluar.

Britania propozoi të Mërkurën të rinegociojë pjesë të protokollit të Irlandës së Veriut që rregullojnë lëvizjen e mallrave të tilla si mish të ftohtë dhe të heqë dorë nga mbikëqyrja e BE e marrëveshjes.

BE ka hedhur poshtë kërkesën për të negociuar, me von der Leyen duke përsëritur mesazhin e bllokut në Twitter, duke thënë: “BE do të vazhdojë të jetë krijuese dhe fleksibël brenda kornizës së Protokollit. Por ne nuk do të rinegociojmë.”

Johnson foli me van der Leyen të enjten.

“Kryeministri përcaktoi se mënyra se si protokolli po funksiononte aktualisht ishte e paqëndrueshme. Ai tha se zgjidhjet nuk mund të gjenden përmes mekanizmave ekzistues të protokollit dhe kjo është arsyeja pse ne do të paraqisnim propozime për ndryshime të rëndësishme në të,” zëdhënësi i Johnson u tha gazetarëve.

Johnson i kërkoi BE të “shikojë seriozisht propozimet dhe të punojë me MB për to” duke thënë se kjo do ta vinte marrëdhënien MB-BE në një bazë më të mirë.

Britania hartoi propozimet në një letër që lëshoi të Mërkurën në përpjekje për të detyruar negociatat belbëzuese përpara për ta bërë më të mirë të ashtuquajturin protokoll. Disa kritikë thonë se disa nga sugjerimet janë të reja dhe mund të hidhen poshtë nga BE.

Protokolli adreson enigmën më të madhe të ngritur nga divorci: si të ruajmë paqen delikate të sjellë në provincë nga marrëveshja e paqes e Premtes së Madhe e ndërmjetësuar nga SHBA – 1998 – duke ruajtur një kufi të hapur – pa hapur një derë të pasme përmes Irlandës fqinje në beqarin e BE-së treg prej 450 milion njerëz.

Në thelb kërkon kontrolle mbi mallrat midis territorit britanik dhe Irlandës së Veriut, e cila mbetet pjesë e zonës doganore të BE-së. Këto kanë rezultuar të rënda për kompanitë dhe një anatemë për unionistët, të cilët mbështesin ashpër që krahina të mbetet pjesë e Mbretërisë së Bashkuar./reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara