Kriza ekonomike e Venezuelës tani është aq e keqe saqë kriminelët nuk mund të blejnë plumba

15:07 | 1 Qershor 2019

Spiralja paralele ekonomike e Venezuelës po ndikon negativisht në një grup të pamundur në shoqëri: kriminelët, të cilët po kanë vështirësi për të përballuar plumba dhe të paaftë për të gjetur gjëra për të vjedhur, pasi pasuria e vendit po bie shpejt.

Associated Press (AP) foli me dy gangsterë në Petare, një lagje e keqe në periferi të kryeqytetit të Venezuelës, Caracas, i cili tha se ata tani po kanë probleme të nxjerrin jetesën përmes grabitjeve, një burim fitimprurës më parë, transmeton portali arbresh.info.

Gjersa plumbat gjenden shumë kollaj në tregun e zi, shumë grabitës nuk mund të përballojnë më çmimin prej 1 dollari, tha për agjencinë një kriminel i njohuri si “Dog”.

Një venezuelas mesatar fiton vetëm 6.50 dollarë në muaj, sipas AP, dhe hiperinflacioni po bën që paraja të bëhet më e pavlefshme çdo ditë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara