Kina ka lëshuar tre astronautë në orbitë për të filluar pushtimin e stacionit të ri hapësinor të vendit.

09:58 | 17 Qershor 2021

Kina ka lëshuar tre astronautë në orbitë për të filluar pushtimin e stacionit të ri hapësinor të vendit.

Të tre burrat – Nie Haisheng, Liu Boming dhe Tang Hongbo – do të kalojnë tre muaj në bordin e modulit Tianhe rreth 380 km (236 milje) mbi Tokë.

Do të jetë misioni më i gjatë hapësinor i ekipit të Kinës deri më tani dhe i pari në gati pesë vjet.

Të enjten, kapsolla e tyre Shenzhou-12 u ngrit me sukses në majën e raketës së saj Long March 2F.

Heqja nga qendra e lëshimit të satelitit Jiuquan në shkretëtirën Gobi ishte në 09:22 me kohën e Pekinit (01:22 GMT).

Nisja dhe misioni pasues janë një tjetër demonstrim i rritjes së besimit dhe aftësisë së Kinës në fushën e hapësirës.

Në gjashtë muajt e kaluar, vendi ka kthyer shembuj shkëmbi dhe toke në Tokë nga sipërfaqja e Hënës dhe ka ulur një robot me gjashtë rrota në Mars – përpjekje tepër komplekse dhe sfiduese.

Objektivi kryesor për komandantin Nie Haisheng dhe ekipin e tij në misionin Shenzhou-12 është të sjellin në shërbim modulin Tianhe me 22.5 ton.

“Unë kam shumë pritje,” tha Z. Nie përpara nisjes.

“Ne duhet të vendosim shtëpinë tonë të re në hapësirë ​​dhe të provojmë një sërë teknologjish të reja. Pra, misioni është i vështirë dhe sfidues. Unë besoj se me të tre ne që punojmë ngushtë së bashku, duke bërë operacione të plota dhe të sakta, ne mund t’i kapërcejmë sfidat tona Ne kemi besimin për të përfunduar misionin “.

Autoritetet kineze mbajtën të fshehura identitetet e astronautëve Shenzhou-12 deri në një konferencë shtypi të Mërkurën.

Nie Haisheng, 56 vjeç, thuhet se është astronautja më e vjetër e Kinës në hapësirë.

Ai është një veteran i dy fluturimeve të mëparshme, të cilat përfshinin një vizitë 15-ditore në 2013 në prototipin e stacionit hapësinor, Tiangong-1. Kjo që atëherë është de-orbituar.

Shokët e tij të ekuipazhit, Liu Boming (54) dhe Tang Hongbo (45), janë gjithashtu nga një sfond i forcës ajrore. Përvoja e hershme e fluturimit hapësinor të Liu ishte në misionin Shenzhou-7 në 2008 që e pa atë të merrte pjesë në ecjen e parë hapësinore të Kinës.

Kina vitet e fundit nuk i ka fshehur ambiciet e saj hapësinore.

Ajo ka derdhur fonde të konsiderueshme në përpjekjet e saj hapësinore dhe në vitin 2019 u bë vendi i parë që dërgoi një rover pa ekuipazh në anën e largët të Hënës.

Por është dashur të shkojë vetëm në zhvillimin e një stacioni hapësinor, pjesërisht sepse është përjashtuar nga projekti i Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar.

SH.B.A., e cila udhëheq atë partneritet (me Rusinë, Evropën, Kanadanë dhe Japoninë) nuk do të bashkëpunojë me kombin aziatik në orbitë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara