Kina do të dërgojë 3 astronautë meshkuj në stacionin e saj hapësinor në qershor

13:12 | 31 Maj 2021

Një ekuipazh prej tre personash astronautësh do të niset në qershor për një mision tre-mujor në stacionin e ri hapësinor të Kinës, sipas një zyrtari hapësinor i cili ishte astronaut i parë i vendit në orbitë.

Planet për ekuipazhin e parë të stacionit u konfirmuan në televizionin shtetëror nga Yang Liwei, nënkryetari i programit hapësinor me njerëz, pasi një anije kozmike e automatizuar u lëshua me karburant dhe furnizime për stacionin Tianhe, transmeton arbresh.info.

Tianhe, ose Harmonia Qiellore, është stacioni i tretë dhe më i madh hapësinor i nisur nga programi hapësinor gjithnjë e më ambicioz i Kinës. Moduli i tij kryesor u nis në orbitë më 29 Prill.

Kapsula Shenzhou 12 që mban ekuipazhin do të nisë nga baza Jiuquan në veriperëndim të Kinës muajin e ardhshëm, tha Yang në komentet e transmetuara të shtunën nga Televizioni Qendror i Kinës.

Ata do të praktikojnë shëtitje hapësinore dhe do të kryejnë riparime dhe mirëmbajtje, si dhe operacione shkencore.

Yang, i cili orbitoi Tokën në 2003, nuk dha detaje të identitetit të astronautëve ose një datë fluturimi dhe tha se ekuipazhi do të vijë nga dy grupet më të hershme të programit të astronautëve./AP/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara