Kina dënon deklaratat e G7-ës mbi Xinjiang dhe Honkong për “shkelje të të drejtave të njeriut”

12:09 | 14 Qershor 2021

Kina ka akuzuar G7 për “manipulim politik” pasi kritikoi Pekinin për një sërë çështjesh.

Në një deklaratë të përbashkët në fund të një samiti tre-ditor, udhëheqësit e vendeve të G7 i kërkuan Kinës “të respektojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore”.

Çështjet e theksuara përfshinin abuzimet kundër grupit të pakicës myslimane Ujgur dhe goditjen e aktivistëve pro-demokracisë në Hong Kong.

Ambasada e Kinës në Mbretërinë e Bashkuar akuzoi G7 për “akuza të pabaza”.

“Stop shpifjeve ndaj Kinës, ndalo ndërhyrjen në punët e brendshme të Kinës dhe ndalo dëmtimin e interesave të Kinës,” tha një zëdhënës të hënën.

A ka qenë ky një samit i G7 që ka rëndësi?
Në fotografi: Liderët botërorë luajnë në diellin e Cornwall në samitin e G7
Drejtuesit e G7 premtojnë një miliardë doza vaksine
Deklarata nga G7 – shtatë të ashtuquajturat ekonomi të përparuara në botë – përfshiu premtime për një numër çështjesh, të tilla si përfundimi i pandemisë së koronavirusit dhe hapat për të trajtuar ndryshimin e klimës, si dhe referencat për Kinën.

Grupi, i përbërë nga Kanada, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SH.B.A., i bëri thirrje Kinës të respektojë të drejtat e njeriut në Xinjiang, një rajon veri-perëndimor që është shtëpia e ujgurëve dhe pakicave të tjera myslimane.

Ekspertët përgjithësisht pajtohen se Kina ka arrestuar deri në një milion ujgurë dhe myslimanë të tjerë dhe ka burgosur qindra mijëra të tjerë në shtypjen e saj në Xinjiang, i cili filloi në vitin 2017. Ka pasur raporte të përhapura të torturave fizike dhe psikologjike brenda burgjeve dhe kampeve të paraburgimit në Rajon. Kina i mohon akuzat.

G7 gjithashtu bëri thirrje që Hong Kong të ruajë “një shkallë të lartë të autonomisë”, nënvizoi “rëndësinë e paqes dhe stabilitetit” përtej ngushticës së Tajvanit – një rrugë ujore e policuar rëndë që ndan Kinën dhe Tajvanin – dhe kërkoi një hetim të ri në Kinë për origjina e Covid-19.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ishte “i kënaqur” me gjuhën e deklaratës për Kinën.

Por ambasada kineze në Mbretërinë e Bashkuar kundërshtoi përmendjen e Xinjiang, Hong Kong dhe Tajvanit, për të cilat tha se shtrembërojnë faktet dhe ekspozuan “qëllimet e mbrapshta të disa vendeve të tilla si Shtetet e Bashkuara”.

Një mesazh më i fortë për Kinën pritet të lëshohet nga udhëheqësit e NATO-s në një takim të hënën.

“Ne e dimë që Kina nuk ndan vlerat tona … ne duhet të përgjigjemi së bashku si një aleancë,” tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ndërsa mbërriti në samitin një ditor në Bruksel.

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për sigurinë kombëtare Jake Sullivan tha se vendi do të paraqitej në komunikatën e NATO-s “në një mënyrë më të fuqishme sesa kemi parë ndonjëherë më parë”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara