Kim gati të përdorë 60 armët nukleare, kërcënohen SHBA-të

00:09 | 20 Janar 2018

Koreja Veriore shkurtimisht hapi kanalet e komunikimit me Seulin në një përpjekje për të qetësuar frikën e bashkësisë ndërkombëtare rreth fillimit të Luftës së Tretë Botërore.

Ish analisti i CIA-s, Fred Fleitz megjithatë ka paralajmëruar se Koreja Veriore do të vazhdojë të ndërtojë arsenalin e saj bërthamore dhe raketor, transmeton portali arbresh.info

“Duhet të mendojmë se cili është qëllimi i pengesës bërthamore të Koresë Veriore. A është mbrojtja e vendit? Unë mendoj se madhësia e arsenalit raketor të Koresë Veriore, mund të ketë deri në 60 armë nukleare të gatshme për nisje, ndërsa thuhet se po ndërton edhe nëndetëse”, tha ai.

Fleits ka shtuar se Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump duhet të ndërhyjë për të detyruar shtetin mashtrues që të kufizojë ndërtimin e armëve bërthamore, në mënyrë që të shmanget fillimi i Luftës së Tretë Botërore./arbresh.info/